Poza uwagami dotyczącymi analizy stanu prawnego oraz rutynowego sprawdzenia lokalizacji pod kątem naszych potrzeb życiowych, o których pisałam we wpisie Zakup nieruchomości – czy to coś trudnego? Cz.1 – działki, w przypadku działek na pojezierzach, w tym na Warmii i Mazurach, warto zwrócić uwagę dodatkowo na kwestie opisane poniżej.
Tak zwana wizja lokalna to, w przypadku poszukiwania nieruchomości, w tym działek na pojezierzach, których będzie dotyczył ten wpis, sprawa kluczowa i warto na nią poświęcić trochę czasu. Dlaczego? Bo to, co jest obiecywane w ogłoszeniach, a to, co okaże się na miejscu, to mogą być dwie różne rzeczywistości. Oprę się o moje osobiste doświadczenia z poszukiwań działek inwestycyjnych na Warmii i Mazurach.
Dostęp do jeziora – warto przejść drogę od nieruchomości do rzeczonego jeziora i zwrócić uwagę, czy aby nie przechodzimy po czyjejś działce – tzw. własności prywatnej? Zanim znalazłam dojście do jeziora, kilka razy musiałam zawrócić po napotkaniu szlabanu czy innego zagrodzenia z informacją „własność prywatna” czy „droga prywatna” – oznacza to, że nie możemy bez zgody właściciela tam wchodzić. I droga do jeziora niespodziewanie (?) nam się wydłuża… O ile w ogóle znajdziemy dojście nie przez działki prywatne, bo i to nie jest oczywiste. Najlepiej, aby droga do samego jeziora była publiczna (np. gminna), bo wtedy mamy pewność, że któregoś dnia nie zostanie sprzedana, zagrodzona itp.
Warto, aby zwrócić uwagę, czy nad samym jeziorem jest publiczna plaża czy pomost?
Gdy już nad jezioro dojdziemy legalnie drogą, warto przyjrzeć się, jak jezioro wygląda – czy woda jest czysta? Czy pływają w nim ryby? Czy rośnie w nim roślinność? Uwaga! To, że jezioro jest w pewnym momencie „zarośnięte”, czyli jest w nim bujna roślinność, nie znaczy, że nie jest czyste. A i z taką reakcją klientki kiedyś się spotkałam. Po prostu roślinność w jeziorze ma również swój cykl życia i czasami kwitnie… Co do czystości, to mamy 5 klas jakości wód powierzchniowych (wcześniej 3 klasy czystości wód);
- klasa 1 – bardzo dobry stan / potencjał ekologiczny (oznaczane na mapach kolorem niebieskim);
- klasa 2 – dobry stan / potencjał ekologiczny (oznaczane na mapach kolorem zielonym);
- Klasa 3 – umiarkowany stan / potencjał ekologiczny (oznaczane na mapach kolorem żółtym);
- Klasa 4 – słaby stan / potencjał ekologiczny (oznaczane na mapach kolorem pomarańczowym);
- Klasa 5 – zły stan / potencjał ekologiczny (oznaczane na mapach kolorem czerwonym).
W praktyce oczywiście najlepiej wybierać jeziora z klasą czystości 1-2.
Wreszcie, różne są preferencje nabywców działek i osób uprawiających sporty wodne – jedni lubią te hałaśliwe- motorowe, a inni wręcz odwrotnie. Wtedy warto sprawdzić, czy jezioro nie ma ustanowionej strefy ciszy? A także, gdzie ewentualnie można najbliżej przechowywać sprzęt pływający?
Napiszcie jakie są Wasze doświadczenia z poszukiwania działek na pojezierzach? Zarówno te dobre, jak i te złe. Link do adresu mailowego: pilaszkloda@twojameta.com.pl.